56. BEMUS – Počinju igre muzičkih velikana

 

Foto: promo

 

Beogradske muzičke svečanosti – BEMUS, najznačajniji i najstariji muzički festival u Srbiji, tradicionalno će biti održan od 1. do 26. oktobra. Više od pola veka BEMUS u Beograd dovodi vrhunske svetske i domaće muzičke umetnike, a tako će biti i tokom 56-og izdanja festivala.

Ovogodišnji BEMUS svečano će biti otvoren 1. oktobra u Sava Centru Gala koncertom svetske operske zvezde Jonasa Kaufmana, koji važi za najvećeg tenora današnjice i prvi put će nastupiti pred beogradskom publikom. U nastavku BEMUS-a publika će imati priliku da uživa u nastupima muzičkih velikana različitih generacija, među kojima će se na sceni Kolarčeve zadužbine naći violinista Kiril Trusov i pijanistkinja Aleksandra Trusova, violončelista Petar Pejčić i pijanista Dmitro Semikras, violončelistkinja Maja Bogdanović i pijanistkinja Nino Gvetadze, flautistkinja Silvija Karedu sa Simfonijskim orkestrom RTS, pod upravom Srbe Dinića, pijanistkinja Eva Gevorgijan u pratnji Vojvođanskog simfonijskog orkestra, pod upravom Sergeja Smbatijana, kao i pijanista Simon Trpčeski koji će nastupiti sa orkestrom Virtuozi, pod upravom Bojana Suđića. Tokom celog meseca biće održani i brojni drugi koncerti, a ceo program se nalazi na sajtu festivala bemus.rs.

Jonas Kaufman će nastupiti u pratnji renomiranog Vojvođanskog simfonijskog orkestra, pod upravom Johena Ridera, dugogodišnjeg Kaufmanovog saradnika. Na repertoaru beogradskog koncerta naći će se nezaboravne arije operskih heroja kao što su Pučinijev Kavaradosi, Bizeov Don Hoze i drugi, dok će drugi deo koncerta biti posvećen najlepšim numerama filmske muzike autora kao što su Enio Morikone i Franc Cimer, pa će publika na poseban način doživeti muzičke teme iz antologijskih filmova “Supermen”, “Bilo jednom u Americi”, “Misija”, “Gladijator”.

Kaufman je čest gost kultnih scena, poput Metropolitena, La Skale, Kovent Gardena, Pariske i Bečke opere, saradnik najvećih operskih imena današnjice, kao i nosilac ordena viteza Legije časti. Ovaj harizmatični umetnik temelji svoje nezaboravne interpretacije na raskošnom glasu specifičnog tembra i izuzetnog raspona, a njegov sjajni glumački dar i nadahnutost tokom izvođenja kod publike izaziva utisak da svako delo izvodi poslednji put. Kao velika operska zvezda Kaufman operi vraća sjaj i daje joj značaj prvorazrednog društvenog događaja i elitne svečanosti.

Na sceni Kolarčeve zadužbine 15. oktobra instrumente i virtuoznost će ukrstiti violončelisti i pijanisti i to: Petar Pejčić i Dmitro Semikras, kao i Maja Bogdanović i Nino Gvetadze.

Petar Pejčić jedan je od najperspektivnijih umetnika svoje generacije. Dobitnik je nagrade i najmlađi finalista međunarodnog takmičenja „Kraljica Elizabeta” 2022. godine i osvajač više nagrada na drugim uglednim međunarodnim takmičenjima violončelista. Usavršavao se na majstorskim kursevima kod istaknutih umetnika, među kojima su Nikolas Altštet, David Geringas, Geri Hofman, Miša Majski i Jan Fogler. Pejčić svira na instrumentu Đuzepea Gvarnerija, iz 1694. godine, koji mu je ustupilo na korišćenje međunarodno društvo violinista J&A Beare, a čiji je i prvi stipendista ikada. U Beogradu, Pejčić će nastupiti sa ukrajinskim pijanistom Dmitrom Semikrasom koji iza sebe ima niz osvojenih nagrada na značajnim svetskim takmičenjima, kao što su takmičenje „Il-d-Frans“ i Međunarodno takmičenje mladih pijanista u znak sećenja na Vladimira Horovica.

Maja Bogdanović uživa reputaciju jedne od vodećih evropskih violončelistkinja. Od osvajanja prve nagrade na Pariskom konzervatorijumu i usavršavanja kod Mišela Štrausa, te debitovanja u Karnegi holu, nastupala je, kao solistkinja, sa najvećim simfonijskim orkestrima sveta, a takođe je redovna gošća mnogih međunarodnih festivala kamerne muzike. Ova izuzetna umetnica na stranama svoje biografije beleži nastupe sa umetnicima kao što su Marta Argerič, Julijan Rahlin, Jurij Bašmet, Danijel Roulend, Nemanja Radulović. Na beogradskom koncertu, Bogdanovićeva će nastupiti u pratnji gruzijske pijanistkinje Nino Gvetadze, dobitnice nagrade na Međunarodnom takmičenju „Franc List“, čiji deo impresivne biografije čini i nastup uživo na Holandskoj nacionalnoj televiziji, kada je svirala na istorijskim instrimentima na kojima su svojevremeno nastupali Hektor Berlioz i Vladimir Horovic.

Violinista Kiril Trusov i njegova sestra, pijanistkinja Aleksandra Trusova, nastupiće 18. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, sa programom u kome će se preplitati dela Bramsa, Betovena, Vitalija i drugih. Nastupaju zajedno od detinjstva, a izuzetan uspeh svog dua temelje na briljantnoj virtuoznosti, savršenoj usklađenosti i međusobnoj harmoniji koja publiku ostavlja bez daha. Trusova je u mladosti podržavao i usmeravao čuveni Jehudi Menjuhin, a danas važi za jednog od vodećih violinista svoje generacije. Aleksandra Trusova je, kao solistkinja, nastupala na mnogim svetskim koncertnim podijumima i međunarodnim festivalima i ostvarila saradnju sa najvećim svetskim dirigentima, poput Lorina Mazela i sera Nevila Marinera.

Svečano zatvaranje ovogodišnjeg BEMUS–a 26. oktobra u Kolarčevoj zadužbini obeležiće nastup makedonskog pijaniste Simona Trpčeskog, u pratnji orkestra Virtuozi, pod upravom Bojana Suđića. Priznati virtuoz, Trpčeski redovno nastupa sa renomiranim svetskim orkestrima, poput Njujorške filharmonije, Simfonijskih orkestara Los Anđelesa i San Franciska, orkestra Filharmonije San Franciska, Londonske filharmonije, a u saradnji sa Kraljevskim filharmonijskim orkestrom iz Liverpula, snimio je sva tri klavirska koncerta Sergeja Rahmanjinova. Njegov najnoviji kompakt disk posvećen je klavirskim koncertima Johanesa Bramsa, a na zatvaranju BEMUS-a sviraće čak dva remek-dela literature za klavir i orkestar – Bramsov Koncert br. 2 i Betovenov Koncert br. 5 „Carski“.

U okviru BEMUS-a biće izvedeni i specijalni programi posvećeni savremenim srpskim kompozitorima (Orkestar Opere i teatra „Madlenianum“, dirigent Dejan Savić), izvornoj muzici (selektorka Mirjana Drobac), horskoj duhovnoj muzici (Hor RTS, dirigent Vladimir Gorbik) i autorsko veče nedavno preminulog kompozitora Zorana Erića, nekadašnjeg umetničkog direktora BEMUS-a (Ansambl Metamorfozis, umetničko vođstvo Saša Mirković), a program posvećen delima Isidore Žebeljan će izvoditi violinistkinja Julija Hartig i pijanistkinja Rajneke Brukhans.

Ulaznice za koncert Jonasa Kaufmana 1. oktobra u Sava centru već su u prodaji putem web sajta tickets.rs i na prodajnim mestima Ticket Vision-a. Prodaja ulaznica za ostale koncerte na 56. BEMUS-u počinje u sredu, 18. septembra, putem prodajne mreže Ticket Vision i tickets.rs (za koncerte u Zadužbini Ilije M. Kolarca), odnosno na blagajni i putem onlajn prodaje Beogradske filharmonije bilet.bgf.rs (za koncerte u ovoj dvorani).

Najznačajniji i najstariji muzički festival u Srbiji, nastao iz težnje da se vrhunski svetski i domaći muzički umetnici dovedu pred publiku Beograda, temelji se na iskonskoj potrebi čoveka za igrom. Stoga su ovogodišnje idejno rešenje i slogan 56. BEMUS-a inspirisani Olimpijskim igrama, kao vekovnim simbolom ljudskog duha i postignuća i igrom samom, osnovnim duhovnim pokretačem svega stvaralačkog. Beogradska publika će i ove jeseni, od 1. do 26. oktobra, prisustvovati igri velikana svetske muzičke scene koji će posetiti prestonicu Srbije i upisati još jedan trag u bogatu i raskošnu izvođačku tradiciju Beograda.

16.09.2024.

Share This