Otvaranje izložbe “Boja kao izraz” 15. novembra u Beogradu

 

Foto: promo

 

Otvaranje izložbe “Boja kao izraz” u okviru koje će biti prikazano 20 portreta u pop art stilu biće održano 15. novembra u prostoru Dorćol Platz u Beogradu sa početkom u 19h.

Autor izložbe je dizajner Darko Manić Mané koji je svoje odabrane radove premijerno predstavio ove godine na Arsenal festu, a sada će kroz seriju izložbi po Srbiji predstaviti svoje radove široj publici. Otvaranju izložbe prisustvovaće i neki od muzičkih stvaralaca koji su deo ove digital art postavke.

Izložba će biti prodajnog karaktera te će posetioci moći da kupe ili naruče svoj primerak omiljenog portreta na više različitih medija.

Poigravanjem bojom i spajanjem neprirodnih paleta Mané je pokušao da dočara karakter i ekspresiju. Da li se na portretima vidi njihov život ili je ovo samo jedna unija bojenih poligona, pokazaće reakcija ljubitelja umetnosti. Publika Arsenal festa je reagovala emotivno.

Nakon Beograda, izložba će biti organizovana i u Novom Sadu 22. novembra u prostorijama Američkog kutka i u Kragujevcu 4. decembra u klubu UMMUS.

Biografija umetnika

Darko Manić Mané, grafički dizajner, rođen je u Kragujevcu 1981. godine, gde završava osnovno i srednje obrazovanje. Studije završava na FPU u Beogradu 2005. godine. Radio je i kao profesor Likovne kulture. Iskustvo u medijima, brendingu i advertajzingu od preko 20 godina, navodi na osamostaljivanje i solo karijeru. Učesnik brojnih samostalnih i grupnih izložbi, kao i raznih kulturnih projekata u zemlji i inostranstvu. Voli delicije, kulinarstvo, muziku, biciklizam, pse i Staru planinu. Živi i radi u Beogradu.

Recenzija izložbe

Drugačija vizuelnost sintetizovana serijom digitalnih radova koja dokumentuje na specifičan i neposredan način portrete savremenika, uglavnom “ikona” pop i rok scene, viđena u prepoznatljivom popartističkom stilu ekspanzivnih boja – lajt motiv je recentne izložbe Darka Manića Manea, grafičkog dizajnera i ilustratora. On će, ovom jedinstvenom postavkom obeležiti i plodonosnih 20 godina multimedijalnog stvaralaštva.

Maneov likovni izraz transponovan je u digitalna ostvarenja koja su su bliska i čitljiva svakom posmatraču, jer snažno korespondira sa aktuelnom urbanom kulturom. Glavni akteri su prepoznati i priznati, harizmatični, autentični, začuđeni, nasmejani, prkosni, zamišljeni, smeli, svoji – prikazani na kontrastnim pozadinama – anfas ili iz profila. Sijaju u igri oblika, senki i kolorita, u naoko svedenim a sugestivnim kompozicijama.

Iako su prezentovani radovi zasnovani na fotografijama, fokus umetnikovog istraživanja je individualna energija portretisanih, tako da se u zavisnosti od njihovih karaktera menjaju i boje koje ih prate.

Ta smela primena kolorita proističe i iz ideje slobode i njenog značenja za individue kakvi su muzičari.

Na ovaj način, umetnik je odabrao ulogu posrednika i tumača predstavljenih “frontmena”, bojama razbijajući streotipe, snažno nas uvlači u njihov svet – koji je i njegov, jer ih je on specijalno odabrao za ovu postavku, te to možemo da tumačimo i kao vrstu autobiografskog dnevnika. Sublimisanim energijama, predstavljeni radovi mogu da se posmatraju kao poliptih celina ogledala sadašnjosti ili kao solo radovi.

Kroz novu perspektivu gledanja portreta u digitalnoj formi (koja je značajna i jedinstvena pojava u svetu umetnosti) možemo ritmično da pratimo razvijanje i preobražavanje umetničke koncepcije Darka Manića Manea kroz različite idiome.

Maja Živanović, likovni kritičar

13.11.2024.

Share This